Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web

Zlatý Retriever 

Pôvod

Radi si namýšlame, že človek skrotil psa,ale to je pravda len do určitej mieri.Pes je spoločníkom človeka dlhšie než ktorý koľvek iný zvieraci druh.Strážil domovy, asistoval na poľovačkách, ťahal ťažké náklady, ale nemožno hovoriť o aktívnej domestikacii.Asi 12 000 rokov pred naším letopočtom naši predkovia v Ázii začali vytvárať trvalo obývané sídla.Miestne Ázijské vlky - od prírody spoločenské -sa sťahovali do blískostí ľudských obydlí a živili sa zvyškami ulovených zvierat a rýb.Obstáľ v tomto ekologycki novom prostredí sa bpodarilo len najmenším a najkrotkejším vlkom ktoré sa prispôsobili zmeneným okolnostiam, aby prežili.

Prispôsobenie plemena

Asi pred 6 000 tisíc rokmi už ľudia výberovým chovom vyšlachtili veľa rôznych psích plemien od spoločenských drobčekov až po ozrutné bojové psy. Neskôr, zhruba pred tisíc rokmi, vytvorili zbrane a vybavenie umožňujúce poľovačku ako formu zábavy a to viedlo ku šľachteniu poľovných psích plemien.Zlatý Retriever je vynikajúcim príkladom tejto najpokročilejšej skupiny psov, lebovykonáva činnosť, ktorá nezodpovedá jehoprirodzenému charakteru-pohotovo vyhľadáva poranenú a čerstvo zabitú zver, no namiesto toho , aby ju zožral, ako mu káže inštinkt, opatrne prinesie úlovok čakajúcemu pánovi.

Ideálny spoločník

Zlatý Retriever je temperamentný pes, ktorý si radosť z pohybu vonku vychutnáva rovnako ako uvoľnenú pohodu domova. Vo všeobecnosti jepokojný a priatelský. Rád vyhľadáva spoločnosť iných psov či ludí na veselú hru. Práve svojou láskavou, vyrovnanou povahou si získal mnohých priaznivcou, ale ak potrebuje skôr strážnuslužbu než spoločníka, či rodinného priatela, dajte prednosť psovi, bude vaším potrebám väčšmi vyhovovať. 

Zlatý retriever dnes

Dnešného zlatého retrievera vyšľachtili v minulom storočí tak, aby vynikajúco spĺňal zvýšené nároky na poľovného psa- aby dohľadával a prinášal zver poľovníkom.Jeho špecifické schopnosti sa však postupne začali využívať aj na iné účely.Zlaté retrievery pomáhajú v každodennom živote zdravotne zdravotne postihnutým a invalidným osobám na celom svete. Čistokrvné zlaté retrievery a ich krížence s labradorským retrieverom sa uplatňujú ako sprievodca, nachádzajú zrak slepcom a vodia svojich pánov bezpečne po rušných uliciach. Zlatý retriever je aj dobrým pomocníkom pri liečbe, lebo jho od prírody prítulná povaha zlepšuje terapeutické výsledky u mnohých pacientov.Avšak milovníci tohto plemena si u zlatého retrievera najväčšmi cenia jeho oddanosť- vždy je ochotný vhovieť všetkým členom rodiny a ich spoločnosť sa mu nikdy nezunuje.

 Ideálna voľba

Dobromyseľný, poslušný zlatý retriever sa teší zaslúženej reputácii rodiného psa, no pre majiteľa predstavuje aj inú záťaž. Musíte byť pripravený vyrovnávať sa s jeho temperamentom, občasnou neviazanosťou, jeho potrebou intenzívneho telesného pohybu a s faktom, že mu neprestajne pĺzne srsť.

 

TOPlist
Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok